21 lutego 2021 06:20 | Aktualności

DZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO

Dzień 21 lutego to data, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku na pamiątkę wydarzeń w Bangladeszu, gdzie zginęło 5 studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

W naszej szkole obchodziliśmy również to ważne święto. W tym roku podsumowanie działań miało miejsce 19 lutego.

Pragnęliśmy zwrócić szczególną  uwagę na potrzebę dbałości o język, który jest naszym dobrem narodowym. Przekonywaliśmy do troski o język, ponieważ „bez ojczystej mowy i historii naród zmienia się w bezimienny kraj”.

Wszystkie klasy zaangażowane były w szereg działań związanych z tym wydarzeniem.

Klasowi poeci mogli pochwalić się swymi umiejętnościami, tworząc rymowane wiersze zachęcające do używania pięknej polszczyzny.

Uczniowie mieli możliwość dokonania wyboru swego ulubionego pisarza i przygotować prezentację multimedialną na temat jego życia i twórczości.

Na lekcjach języka polskiego rywalizowano również  w kilku konkurencjach. Dzieci musiały zmierzyć się z trudnymi łamańcami językowymi. Wykazały się znajomością ortografii i szerokim zasobem słownictwa w zabawie „ Państwa, miasta”.

Komisja konkursowa, której przewodniczyła Pani Dyrektor,  wytypowała zwycięzców.

Najbardziej zaangażowaną klasą w działania promujące piękno języka polskiego okazała się klasa III i VI.

Z związku z Dniem Języka Polskiego rozstrzygnięte zostały różnorodne konkursy. Zwycięzcami zostali:

KONKURS LITERACKI na opowiadanie:

I miejsce – Maksymilian Szymański –kl. VII

KONKURS JĘZYKA POLSKIEGO

I miejsce – Maria Gorzelańczyk – KL. VII

II miejsce – Maksymilian Szymański – KL. VII

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

Klasa III - Dawid Ciesielski

Klasa VI – Maja Daniszewska

Klasa VII- Tymoteusz Krajewski

KONKURS MISTRZ KALIGRAFII – ZESZYT  NA SZÓSTKĘ

Mistrzem została Agata Gurgas - klasa III

KONKURS MISTRZ ORTOGRAFII

Klasa III - Mistrz Ortografii - Julia Włodarczyk

Klasa V – Mistrz Ortografii – Maria Pilarczyk

Wicemistrz Ortografii – Majka Adamczyk

Klasa VI – Mistrz Ortografii – Daria Drewniacka

Justyna Górna

Klasa VII – Mistrz Ortografii – Maria Gorzelańczyk

Wicemistrz Ortografii – Paweł Pawela

Klasa VIII – Mistrz Ortografii – Julia Wittig

- Wicemistrz Ortografii – Amelia Konieczka, Karol Gorzelańczyk

KONKURS – KARTKA Z ŻYCZENIAMI DLA POLSKI NA 2021r.

I miejsc – Julia Molska – kl. VI

Wyróżnienia: Justyna Górna, Eryk Ryźlak, Szymon Kukulski Mikołaj Rewers

Zwycięzcami  w innych konkursach zostali również:

KONKURS na RYMOWANKĘ zachęcającą do używania pięknej polszczyzny:

Jakub Górny - kl. VI

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA na temat polskiego pisarza:

Justyna Górna - kl. VI

Wszystkich wyróżnionych w konkursach nagrodzono dyplomami.

Motto Dnia Języka Polskiego: „A nade wszystko szanuj mowę swą ojczystą. Nie znać języka swego – hańbą” powinni zawsze  mieć na uwadze nasi uczniowie.

Obchody Dnia Języka Polskiego przygotowała nauczyciel języka polskiego Danuta Szaraszek we współpracy z Dyrektorem szkoły, P. S. Sobczak, bibliotekarzem  i wychowawcami.

Danuta Szaraszek