16 lutego 2021 11:19 | Aktualności

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Dnia 12 lutego 2021r. obchodziliśmy kolejną edycję Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI). Organizowany jest on z inicjatywy Komisji Europejskiej od wielu lat na całym świecie. Głównym celem obchodów jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Z okazji obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu wychowawcy, nauczyciele wraz z uczniami przeprowadzili zajęcia poświęcone propagowaniu zasad bezpiecznego korzystania z sieci.

W klasach 0-III dzieci poznały historię Necia, podstawowe informacje na temat Internetu i bezpiecznego korzystania z niego. Uczestniczyły również w grach i zabawach związanych z bohaterem Neciem, z wykorzystaniem Internetu i sprzętu komputerowego.  Zapoznali się także z kreskówkami serii -„Owce w sieci”, których celem jest edukacja na temat zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii. Filmy te nawiązują do motywów ludowych i bajkowych, ale odzwierciedlają również współczesną kulturę dziecięcą i młodzieżową oraz obecny styl życia. Zakończenie każdej bajki zawierało morał, mówiący, jak uniknąć zagrożeń, dzięki czemu dzieci uczyli się właściwego i bezpiecznego zachowania w sieci.

Uczniowie klasy VI przygotowali prezentację na temat – Bezpieczeństwa w sieci.  Wychowawcy klas V-VIII przeprowadzili podczas zajęć pogadanki o zasadach zachowania w Internecie oraz bezpiecznego korzystania z niego, wykorzystując w tym celu wcześniej wspomnianą prezentację. Po zakończonej prelekcji uczniowie wzięli udział w quizach, z wykorzystaniem aplikacji kahoot lub strony eduelo. Młodzież z zaangażowaniem udzielała odpowiedzi na pytania z quizu, przy tym dobrze się bawiąc.

W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu, zorganizowano konkurs na plakat. Uczniowie wykonali prace zarówno na brystolu, jak i w programie graficznym.

Oto wyniki:

Kategoria klas I-III:

I miejsce – Magdalena Pilarczyk

II miejsce – Agata Gurgas

III miejsce – Maya Ahmed Graczyk

Kategoria klas V-VIII:

I miejsce – Nikola Głowacka

II miejsce – Kinga Graczyk

III miejsce – Maria Gorzelańczyk

Wyróżnienie – Mateusz Domiński

Zwycięzcy otrzymali dyplomy wraz z upominkami. Jedną z nagród były, wydrukowane w szkolnej drukarce 3D, zawieszki w kształcie gekona, których tworzenie uczniowie mieli możliwość zobaczyć w trakcie powstawania.

Wszystkim uczniom dziękujemy za wzięcie aktywnego udziału w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu.