Aktualności

31 lipca 2020 11:52 | Aktualności

„WAKACJE W MUZEUM” – LETNIA AKCJA MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

https://www.gov.pl/web/edukacja/wakacje-w-muzeum

Spędzacie wakacje w kraju i szukacie letnich inspiracji? Interesuje was wypoczynek, który łączy edukację i rozrywkę? Jeśli tak, to gorąco zachęcamy do śledzenia akcji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wakacje w muzeum”. To wyjątkowa mapa zabytkowych miejsc, wystaw i innych atrakcji, które warto zobaczyć w ramach rodzinnego poznawania Polski.

Wakacyjna akcja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

„Wakacje w muzeum” to propozycja przede wszystkim dla rodzin z dziećmi, które w czasie letniego wypoczynku chcą łączyć edukację z rozrywką. W ramach akcji powstała mapa zabytkowych miejsc, wystaw i innych atrakcji ze wszystkich regionów Polski. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce w ten sposób inspirować odpoczywających i wspierać ich w planowaniu letnich wypraw po kraju.

Szczegóły akcji można znaleźć na stroniehttps://www.gov.pl/web/kultura/wakacje-w-muzeum.

Muzealna mapa Polski

Muzealne propozycje zostały podzielone na 5 regionów:

  • Wschód – województwa: lubelskie, podkarpackie i podlaskie,
  • Zachód – województwa: zachodniopomorskie, lubuskie, dolnośląskie i wielkopolskie,
  • Północ – województwa: warmińsko-mazurskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie,
  • Południe – województwa: śląskie, małopolskie i opolskie,
  • Centrum – województwa: mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie,

Wschód to m.in. Muzeum-Zamek w Łańcucie otoczony starym parkiem angielskim, w którym najmłodsi mogą skorzystać z przejażdżki powozikiem zwanym Ziegewagen. To również Białystok i galeria Malarstwa Polskiego z kolekcją ponad 120 wybitnych dzieł sztuki.

Na wybierających się na Zachód Polski czekają „Bajkowe poranki” przygotowane przez Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Z kolei wielbiciele muzyki powinni podczas swoich wakacyjnych podróży odwiedzić Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu, które zaprasza w podróż przez wieki, miejsca i zjawiska kultury.

Rodziny odpoczywające na Północy zachęcamy do wizyty w Kątach Rybackich, gdzie poznamy historię szkutnictwa i rybołówstwa nad Zalewem Wiślanym. Przypominamy także o jednym z najwspanialszych zamków średniowiecznej Europy, obiekcie z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, czyli Muzeum Zamkowym w Malborku, a także o gdańskich Spichlerzach na Ołowiance.

Południe kraju to nie tylko liczne zabytki, parki narodowe czy słynna Kopalnia Soli „Wieliczka”. To także możliwość poznania kultury Kraju Kwitnącej Wiśni w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA w Krakowie. 

Centrum oferuje m.in. spacery wodnym szlakiem w Łazienkach Królewskie w Warszawie, zwiedzanie Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce oraz koncerty plenerowe przygotowywane w ramach „Letniej Strefy Muzyki”.


Zachęcamy do aktywnego spędzania wakacji!

Przeczytano: 90 razy. Wydrukuj|Do góry

B szkoła