19 maja 2020 10:49 | Aktualności

SPĘDZANIE AKTYWNIE CZASU WOLNEGO w ramach innowacji „HAŁAS – NIEWIDZIALNE ZAGROŻENIE ZDROWIA”

Wielu z Was nie ma pomysłu na to, jak spędzić czas wolny. Żeby nie spędzać czasu wolnego bezczynnie, a spędzić go aktywnie, to trzeba się do tego dobrze przygotować i zmotywować.

Zacznij od długiego spaceru, być może ruch pozwoli ci odzyskać energię.

Może lubisz tańczyć? Albo jeździć na rowerze? Na rolkach? Aktywność fizyczna powoduje, że możesz poczuć się lepiej.

Czas wolny jest dobrym momentem, by poprawić swoje umiejętności w jakiejś dziedzinie.

Organizowane zajęcia w czasie wolnym powinny sprzyjać zdrowiu.

Wielogodzinne siedzenie w domu nie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, dlatego wszelkie ćwiczenia              to świetny pomysł, aby o siebie zadbać! To także pierwszy krok, aby zacząć regularnie ruszać się w domu. Wystarczy wyciągnąć z dna szafy matę, sportowe ciuchy i zacząć  trening.  W domu, podobnie jak na siłowni łatwo można wykonywać ćwiczenia wykorzystując ciężar ciała. Ważne jednak, aby robić                          to prawidłowo – na szczęście do dyspozycji mamy internet,  gdzie dostępnych jest mnóstwo filmików                jak ćwiczyć.

Znajdziesz tam także ważne porady dotyczące ćwiczeń na kręgosłup (wiele osób może odczuwać dolegliwości w związku  z długotrwałym siedzeniem), a jeśli masz ochotę na coś bardziej kreatywnego – zacznij swoją przygodę z wybranym tańcem  i sprawdź podstawowe kroki.

Telewizor i komputer są wspaniałymi wynalazkami, pozwalającymi na zwiększenie możliwości rozwojowych dzieci- m.in. przez łatwy dostęp do wielu informacji, jednak należy pamiętać, iż nie mogą one zajmować całego czasu wolnego oraz uniemożliwiać wykonywania innych zajęć.                                               Nie zastąpią one zabaw sportowych rozwijających koordynację, równowagę i ogólną sprawność,                          a także przeżywania wrażeń zmysłowych płynących z kontaktu z otoczeniem, przyrodą,                                  innymi osobami- które wpływają na rozwój doświadczenia oraz poszczególnych funkcji umysłowych.

Ruch na świeżym powietrzu- czyli gdy pogoda dopisuje.
Ważną formą spędzania czasu wolnego jest ruch na świeżym powietrzu –  latem mogą go zapewniać wspólne spacery, wycieczki rowerowe, gra w piłkę na podwórku, zabawy w piaskownicy czy na placu zabaw, Ruch zapewnia nie tylko sprawność fizyczną, ale jest też sposobem na pozytywne zmęczenie                           i dotlenienie organizmu. Wycieczki krajoznawcze pozwalają również poznać okolicę,  jej przyrodę, kulturę,  zabytki.  Osobisty przykład rodziców oraz ich pozytywny stosunek do aktywnego spędzania czasu wolnego stanowi dla dzieci szansę na rozwój kultury fizycznej, ale także staje się wzorem                       do naśladowania.

dla zdrowia- pozwala wypocząć ciału i umysłowi, zregenerować siły, zaczerpnąć energii do pracy, zwiększyć chęć do życia i działania,

dla rozwijania samodzielności i niezależności- to czas, który dziecko może samodzielnie (bądź z pomocą) zaplanować, decydując o tym, jak chce go spędzić, czego potrzebuje i na co ma ochotę. Uczy też tego, w jaki sposób zająć się sobą,

dla nauki i zabawy- pozwala na zastosowanie tego, czego dziecko nauczyło się w teorii, pomaga też poradzić sobie ze stresem i zmartwieniami, oderwać się od codzienności,

zapewnia aktywność dziecku- ruch podczas zabawy zapewnia sprawność fizyczną, a przez to- poprawia zdrowie. Dziecko może się wybiegać, wyskakać, jeśli ma na to ochotę, a potem, gdy się zmęczy- usiąść na chwilę, po czym wrócić do zabawy. Uczy się kontrolować swoją aktywność oraz dostosowywać                               ją do swoich możliwości.

Najlepsze pomysły na aktywne spędzanie wolnego czasu

Jest wiele pomysłów na spędzanie wolnego czasu – spotkanie ze znajomymi, przeczytanie dobrej książki czy obejrzenie filmu. Ale zanim zalegniemy na kanapie trzeba rozważyć inną opcję – aktywne spędzanie wolnego czasu. Dzięki aktywnym formom wypoczynku można nie tylko się zrelaksować                                           i odpocząć od codziennego siedzenia za biurkiem, ale też poprawić swoją formę.

Sposobów jest mnóstwo, więc każdy znajdzie coś dla siebie.                                                                                            Oto kilka pomysłów na aktywne spędzanie wolnego czasu:

1. Spacer – najłatwiej dostępna, najtańsza i najprzyjemniejsza forma spędzania wolnego czasu.                 Nie trzeba mieć ani specjalistycznego sprzętu ani świetnej kondycji. Można spacerować z psem,            z przyjacielem, ze słuchawkami na uszach. Wystarczy tylko założyć wygodne buty i wyjść z domu.
  2. Rower – poprawia i kondycję, i samopoczucie. Jeżeli ktoś nie lubi jeździć bez celu może                          to połączyć, np. ze zwiedzaniem swojej okolicy.
  3.   Bieganie – najpopularniejszy, cały czas zyskujący nowych fanów sport. Biegają wszyscy i gwiazdy i zwykli ludzie. Wystarczą wygodne buty do biegania i postawienie sobie rozsądnych celów.
  4. Nordic Walking – podrasowana forma spaceru. Dwa niepozornie wyglądające kijki sprawią, że przechadzka będzie efektywniejsza. Taka forma spaceru pomoże wyrzeźbić i wysmuklić sylwetkę, nie obciążając przy tym zanadto stawów.
  5. Skakanka i hula hoop – a także hulajnoga, rolki czy inne formy aktywności. Poprawią humor, nastrój i kondycję – skakanka czy rolki to świetna forma treningu cardio, a hula hoop pomoże wysmuklić talię.

Gra w klasy.

Gry i zabawy -  guma