14 lutego 2020 08:32 | Aktualności

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Dnia 11 lutego 2020r. obchodziliśmy kolejną edycję Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI). Organizowany jest on z inicjatywy Komisji Europejskiej od wielu lat na całym świecie. DBI  2020 odbywa się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.  Głównym celem jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania internetu.

Z okazji obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu wychowawcy, nauczyciele wraz z uczniami przeprowadzili zajęcia poświęcone propagowaniu zasad bezpiecznego korzystania z sieci.

Na korytarzach naszej  szkoły zostały rozwieszone plakaty promujące Dzień Bezpiecznego Internetu pt. „Działajmy Razem” oraz lapbook, który zawiera szereg wiedzy na temat bezpieczeństwa w Internecie, ale także wiele ciekawostek i dobry humor.   W kąciku dla rodziców również zostały zamieszczone informacje i ulotki dotyczące zagadnienia: Jak rodzice mogą pomóc dzieciom dbać o bezpieczeństwo w sieci.

W szkole przeprowadzone zostały podczas zajęć pogadanki na temat efektywnego korzystania z sieci jako alternatywy wobec zachowań ryzykownych. Podczas wspólnego spotkania uczniowie zapoznali się z zagrożeniami prywatności w sieci, oglądali filmy edukacyjne na temat „Bezpieczeństwie w kontaktach z innymi”, „Bezpieczeństwo własnego wizerunku”.  Uczniowie uczestniczyli również w prelekcji na temat „Jak bezpiecznie korzystać z Internetu i social mediów”, przygotowanej przez uczniów klasy VII.

Na zakończenie uczniowie szkoły wzięli udział w quizach.  W pierwszej kolejności skierowany był dla uczniów klas 0-II , którzy bardzo aktywnie wykazywali się swoją wiedzą o podstawowych zasadach zachowania się z Internecie. Uczniów  klas starszych natomiast najbardziej zaciekawiła możliwość wzięcia udziału w teście z wykorzystaniem aplikacji Kahoot, dzięki której mogli udzielać odpowiedzi przez telefon. Reprezentanci klas z zaangażowaniem odpowiadali na pytania z quizu, przy tym dobrze się bawiąc.

Wszystkim uczniom dziękujemy za wzięcie aktywnego udziału w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu.