11 lutego 2020 12:34 | Aktualności

AKCJA PROFILAKTYCZNA ,,MÓW CISZEJ – OGRANICZ HAŁAS”

Hałas jest jednym z największych problemów w polskich szkołach, który doskwiera zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Jego poziom wyraźnie przekracza ustaloną
w przepisach normę akustyczną, wynoszącą 45 decybeli. Mając na uwadze jego szkodliwy wpływ na zdrowie dzieci i wszystkich pracowników szkoły, podjęliśmy w dniach 20.01 – 24.01.2020r. w ramach programu wychowawczo – profilaktycznego działania mające na celu propagowanie walki z nadmiernym hałasem. W akcję profilaktyczną ,,Mów ciszej – ogranicz hałas” włączyliśmy wszystkich uczniów, wychowawców, nauczycieli, rodziców oraz pielęgniarkę szkolną.

CELE OGÓLNE AKCJI PROFILAKTYCZNEJ:

• Uświadomienie uczniom, rodzicom negatywnego wpływu hałasu na zdrowie człowieka.
  • Wskazanie sposobów zapobiegania jego skutkom.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

• Uświadomienie uczniom, rodzicom, czym jest hałas.
  • Zapoznanie uczniów, rodziców ze szkodliwym wpływem hałasu na nasze zdrowie.
  • Kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne i cudze zdrowie.
  • Świadome ograniczanie przez uczniów hałasu w swoim otoczeniu.
  • Wdrożenie sposobów ograniczenia hałasu na przerwach w szkole.

W poniedziałek 20.01.2020r. zorganizowaliśmy APEL, podczas którego zapoznaliśmy społeczność szkolną z celami akcji. Omówiliśmy zadania prowadzone w ramach działań profilaktycznych.

• Wychowawcy klas przeprowadzili pogadanki na temat źródeł hałasu i szkodliwości hałasu na zdrowie człowieka.
  • Wyłączyliśmy na tydzień dzwonek szkolny.
  • Wyznaczyliśmy miejsca ciszy w szkole: biblioteka i hol oraz zapoznaliśmy uczniów ze sposobem zachowania się w tych miejscach.
  • Każdego dnia z każdej klasy wychowawcy wyznaczali „Strażników Ciszy”, którzy strzegli codziennego, wzorowego zachowania koleżanek i kolegów ze swojej klasy.
  • W świetlicy urządziliśmy – ,,ODPOCZYWALNIĘ” – z rana odbywały się tylko ciche zabawy przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej lub muzyki poważnej oraz zabawy uspokajające.
  • Na korytarzu pedagog szkolny przygotował gazetkę edukacyjną na temat hałasu i jego skutków dla zdrowia człowieka.
  • Problem hałasu zasygnalizowaliśmy na spotkaniach z rodzicami.
  • W piątek zorganizowaliśmy CICHY PORANEK /na pierwszej lekcji uczniowie losowali zadania oraz rozwiązywali samodzielnie karty pracy/.
  • Następnie przymierzyliśmy się do NIEMEJ PRZERWY /bez rozmów/. Było trudno powstrzymać się od gadania.
  • W finałowym dniu o godzinie 11.15 podsumowaliśmy akcję.
  • W spotkaniu uczestniczyła higienistka szkolna.
  • Uczniowie poszczególnych klas zaprezentowali wytwory swojej pracy. Klasy: I i II opracowały emotikony ciszy, klasy: IV i V ułożyły i odczytały rymowanki na temat wpływu hałasu na zdrowie. Z kolei klasy: VI i VII przygotowały i zaprezentowały plakaty zawierające wskazówki, hasła propagujące korzyści wynikające z przebywania w ciszy.
               DYREKTOR I ZESPÓŁ WYCHOWAWCZO – PROFILAKTYCZNY  dziękuje wszystkim uczestnikom i realizatorom za udział w akcji. Zwalczanie hałasu w szkole nie jest zadaniem łatwym. Mamy jednak pełną świadomość jego złożonego, negatywnego wpływu na nasze zdrowie, samopoczucie i sposób funkcjonowania. Dalsze działania zamierzamy kontynuować w II semestrze.