Aktualności

17 grudnia 2017 18:43 | Aktualności

W Fabryce Bombek

           W  grudnia uczniowie klas 0, II, III A i III B  ze swoimi wychowawcami: Urszulą Nowak, Anną Filipiec, Arletą Krysińską, Bożeną Koniecką oraz Iloną Krzymińską  odwiedzili Fabrykę Bombek  w Gnieźnie. Uczniowie mogli się przyjrzeć całemu tokowi produkcji ozdób choinkowych. W pierwszym etapie dzieci zapoznały się z procesem dmuchania bombek w dmuchalni szkła. Dowiedziały się, iż bombki robi się ze zwykłej, przezroczystej rurki szklanej, która pod wpływem nagrzewania stawała się miękka i była gotowa do nadmuchiwania zupełnie jak balonik. Dla dzieci magią był obraz, gdy pracownik fabryki nagrzewał szkło, a potem ustami wydmuchiwał bombki odpowiedniego kształtu.

Następnie uczniowie zapoznali się z etapem „srebrzenia” , gdzie w wyniku odpowiedniej reakcji chemicznej srebrzy się kule od środka. W ,,lakierni” uczniowie widzieli, jak kule nabierają pięknych kolorów. Potem wszyscy udali się do najciekawszej sali – „dekoratorni”.   Tu powstawały prawdziwe dzieła. Wszystkie bombki malowane są w tradycyjny sposób, zachowując ręczny charakter wytwarzania. Praca ta wymaga niezwykłej precyzji, trudu i poświęcenia.

Po wyjściu z dekoratorni uczniowie uczestniczyli w warsztatach plastycznych podczas których dzieci pod okiem instruktorów poznały tajniki dekoracji bombek. Swoje dzieła zabrali do domu, aby ozdobić nimi świąteczne drzewko. Na pamiątkę pobytu każde dziecko otrzymało bombkę z wypisanym własnym imieniem, oraz te bombki, które samodzielnie wykonało.

W drodze powrotnej odwidzieliśmy  Schronisko dla zwierząt w Katarzynowie, gdzie czekał na nas pan weterynarz.  Dzieci dowiedziały się na czym polega praca weterynarza i jak należy opiekować się zwierzętami. By wspomóc schronisko, przekazaliśmy kilka koców i 51 kg karmy, którą uczniowie  uzbierali w ramach szkolnej zbiórki.

To była naprawdę udana i dydaktyczna wycieczka.

Przeczytano: 205 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: