KOLEJNA AKCJA NASZEJ BIBLIOTEKI SZKOLNEJ – POCZYTAJ MI STARSZY KOLEGO !

Jak ważny wpływ na rozwój dzieci ma głośne czytanie, zwłaszcza w wieku przedszkolnym, wszyscy doskonale wiemy.  Dzięki temu rozwijamy u maluchów wyobraźnię oraz pamięć, pomysłowość, wzbudzamy w ich małych ale chłonnych umysłach, ciekawość świata i kształtujemy wartości moralne. Aby jednak wyrobić w młodych ludziach nawyki czytelnicze, trzeba nieustannie promować modę na spędzanie czasu wolnego z książką.

Dlatego też, aby kształtować ten fantastyczny nawyk wśród najmłodszych dzieci z naszej szkoły, biblioteka szkolna 13.01. 2020r, zorganizowała akcję Poczytaj mi starszy kolego!, podczas, której uczniowie klas starszych czytali książki swoim młodszym kolegom – uczniom klas „0” i klas I – II szkoły podstawowej.

Podczas spotkania maluchy miały możliwość posłuchania fragmentów książki:  Dzieci z Bullerbyn  powieści napisanej przez popularną szwedzką pisarkę dzieciecą – Astrid Lindgren.

Dzięki takim spotkaniom mamy możliwość kształtowania nawyków czytelniczych oraz promowania czytelnictwa wśród najmłodszych. Wyrabiamy nawyk wrażliwości językowej – poprawnego posługiwania się językiem ojczystym.

Ważne jest również to, że miedzy słuchającymi dziećmi a ich starszymi kolegami – lektorami - budują się więzi emocjonalne i społeczne. Ponadto czytający mają możliwość przygotowywania się do publicznych wystąpień oraz aktywnego współdziałania w zespole.

Łatwo zauważyć, że akcje czytelnicze są niezwykle ważnym elementem życia szkoły.