| | | AAA

„NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA” W SP W KOSZUTACH

Szanowni Państwo, drodzy uczniowie

Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe Ministerstwa Edukacji Narodowej dla bibliotek szkolnych. Wsparcie zostało przyznane w ramach wieloletniego programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” – Priorytet 3.

Celem powyższego programu jest wzmacnianie potencjału i roli bibliotek szkolnych. Dzięki uatrakcyjnieniu księgozbioru biblioteki szkolnej  uczniowie będą mogli korzystać z najnowszych propozycji książkowych, oferowanych na rynku wydawniczym.

„Czytanie to najskuteczniejszy – i najtańszy – sposób budowania zasobów wewnętrznych dziecka”.   Tą jakże prostą czynność można określić jako superwitaminę dla zdrowia psychicznego, umysłowego i moralnego. Czytanie rozwija język, pamięć i wyobraźnię, uczy myślenia i koncentracji. Codzienne czytanie zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka. Znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny.  Codzienne spotkania z książką są najlepszym kursem dla wyobraźni.

W dzisiejszym świecie, gdzie postęp techniczny i społeczny dokonuje się niemal z prędkością światła, rozwój dziecka zaś – w tempie wyznaczonym przez biologię, umiejętność wyciszania, którą wyrabia słuchanie książek to bezcenny prezent, który możemy podarować dziecku.

„Jeśli czytamy dziecku od urodzenia po 20 minut dziennie, codziennie, to w momencie, gdy idzie ono do szkoły, ma za sobą około 850 godzin słuchania języka w najlepszym, literackim wydaniu. Jest to czasowy ekwiwalent połowy studiów lingwistycznych!”

Przeprowadzone badania potwierdzają, że codzienne czytanie dziecku na głos:

1) zaspokaja najważniejsze potrzeby emocjonalne dziecka jak potrzeba miłości, uwagi i stymulacji,

2) buduje mocną więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem,

3) wspiera rozwój psychiczny dziecka,

4) wzmacnia poczucie własnej wartości,

5) uczy języka, rozwija słownictwo i swobodę mówienia,

6) uczy myślenia – logicznego, przyczynowo -skutkowego, krytycznego, refleksyjnego

7) ćwiczy pamięć i poprawia koncentrację,

8) rozwija wyobraźnię i zainteresowania,

9) zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputera

10) chroni dziecko przez zagrożeniami ze strony kultury masowej,

11) jest profilaktyką zachowań aspołecznych

12) kształtuje na całe życie nawyk czytania i zdobywania wiedzy.

W ramach  „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” w naszej szkole  przeprowadza się szereg akcji promujących czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży.  Poniżej wymieniamy tylko część wydarzeń, które mają zachęcić uczniów do aktywnej przygody z książką.

Jednym z pierwszych zadań, podjętych w ramach projektu, było przeprowadzenie ankiety czytelniczej wśród uczniów. Ankieta miała na celu sprawdzenie preferencji czytelniczych uczniów. Ponadto przeprowadzono wywiady z uczniami, rodzicami i nauczycielami dotyczącymi wyboru książek, które miały zostać zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.