EUROPEJSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Magiczna moc głośnego czytania

Europejski Dzień Głośnego Czytania to święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

W naszej szkole odbył się on 30 października br. Podczas akcji młodsze dzieci  z uwagą i zainteresowaniem wysłuchały fragmentów książek: Przygody Koziołka Matołka. Ta niezwykła postać stworzona została przez  Kornela Makuszyńskiego  i Mariana Walentynowicza. Natomiast starsze dzieci wysłuchały powieści fantastyczno - przygodowej po tytułem: Hobbita. czyli tam i  z powrotem, którego autorem jest John Ronald Reuel Tolkien. Wspomniane dzieła czytane były przez uczniów naszej szkoły podczas przerw oraz zajęć świetlicowych.

Wydarzenia było zorganizowane przez Bibliotekę Szkolną oraz Samorząd Uczniowski. Akcja miała na celu zachęcanie dzieci do czytania książek, a co za tym idzie częstszego odwiedzania biblioteki. Liczymy, że w bezpośredni sposób przełoży się to na podniesienie kultury czytelniczej wśród dzieci i młodzieży. Ważne było również zwrócenie uwagi rodziców na fakt, że głośnie czytanie wspiera naukę myślenia, poprawia koncentrację i poszerza wiedzę. To  także idealny sposób na nudę!