AAA
Szkoła Podstawowa im. Józefa Wiktora Janika w Koszutach

WIZYTA UCZNIÓW W BIBLIOTECE W SŁUPCY

A gdzie książka mieszka?

W dniu 03.10.2019 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do  Biblioteki Pedagogicznej w Słupcy oraz  Miejskiej  Powiatowej Bibliotece Publicznej w Słupcy. Wizytę tę zaplanowano w ramach realizowanego w roku szkolnym 2016/2017 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, którego celem jest promocja czytelnictwa i zaopatrzenie bibliotek szkolnych, pedagogicznych oraz publicznych w nowości wydawnicze. Uczniowie zapoznali się, z księgozbiorem biblioteki publicznej orz biblioteki pedagogicznej, dowiedzieli się czym się różnią te dwa księgozbiory, jakie książki się tam znajdują oraz jak należy, we właściwy sposób, korzystać z tych księgozbiorów.  

            Pracujące w bibliotekach panie przygotowały dla naszych uczniów atrakcyjne  niespodzianki: zadawały uczniom zagadki dotyczące pracy bibliotekarza oraz literatury zgromadzonej w poszczególnych księgozbiorach. Starsze dzieci w Bibliotece Pedagogicznej mogły zapoznać się z internetowym księgozbiorem tej instytucji. Panie pokazały naszym uczniom, w jak łatwy i przystępy sposób można korzystać z zasobów internetowych  biblioteki  i jak za pomocą swoich telefonów komórkowych wypożyczać potrzebne książki.                                                                                                 
Dla wszystkich uczestników wycieczki niemałym zaskoczeniem okazały się „książki, które żyją”. Czytelnik podczas lektury takiej książki, korzystając odpowiedniej aplikacji i telefonu komórkowego,  może przenieść się w zupełnie inny wymiar, może słyszeć dźwięki tam ukryte oraz  niezwykłe ilustracje. Takie lektury niewątpliwie  poszerzają naszą wyobraźnię.                                                                                         
Dużym zainteresowaniem cieszyły się również książki w wydaniu 3D. Jak stwierdziły dzieci- wyglądały one jak małe dzieła sztuki. Uczestnicy wycieczki zwiedzali również magazyny biblioteki pedagogicznej, swobodnie pobiegali miedzy regałami księgozbioru. Należy nadmienić, że nie  wszyscy wypożyczający mogą odwiedzić to miejsce.                                                                                      
Dzięki takiej lekcji bibliotecznej uczniowie naszej szkoły  łatwiej przyswoili sobie wiadomości związane z pracą tych niezwykłych instytucji.                                                                               
Odwiedziny przebiegły w niezwykle miłej i przyjaznej atmosferze. Mamy nadzieję, że takie lekcje biblioteczne zapadną w pamięci naszych uczniów i w przyszłości samodzielnie odwiedzą oni słupeckie biblioteki. 

 

WIZYTA UCZNIÓW W BIBLIOTECE W SŁUPCY

B szkoła